Kościół Neoromański w Rowach
Charakterystyczną, surową i piękną w swojej prostocie bryłę budowli stworzono w stylu neoromańskim. Do budowy użyto kamieni i głazów, według podań sprowadzonych przede wszystkim z Wyspy Kamiennej na jeziorze Gardno. Granitowe ściany o ciepłej barwie dopełniono ceglanymi elementami obramowania okien i drzwi. Warto też zwrócić uwagę na niewielką, drewnianą dzwonnicę, którą według legendy zaprojektował sam król pruski.
Kościół wybudowano w połowie XIX wieku, w pobliżu poprzedniej, nieistniejącej już świątyni, w której kazania w języku pomorskich Słowian głoszono aż do końca XVIII wieku. Pierwotnie protestancki, dziś wykorzystywany przez katolików, stanowi filię parafii w Objazdzie.
Niewiele jest kościołów, wokół których narosło tyle legend z diabłem w roli głównej. Jedne podają, że diabeł na zlecenie tutejszego pastora miał zbudować most, jednak rozsypał budulec, tworząc Wyspę Kamienną. Inne mówią o wkładzie diabła w budowę świątyni, która miała w jego planach być karczmą. W zewnętrznej ścianie budowli jest ciemny, rzucający się w oczy kamień, zwany “czarcim”. Według legendy miał go w trakcie budowy podrzucić nie kto inny jak czart.
- Wstęp: Bezpłatny
-
✅ Zobacz wszystkie oferty:
Noclegi Rowy
✅ Szczególnie polecamy: Domki w Rowach
Zarezerwuj sprawdzone noclegi bez pośredników!